reklama

Mateřská, rodičovské příspěvky

Založila: Peťa, 17. 05. 2017, 10:09

Vložit nový příspěvek

 • Peťa Vloženo 17.05. 2017, 10:09 Reagovat Kotva

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak postupovat a jak vůbec p probíha dostávání příspěvků v těhotenství a následně po porodu, na co mám nárok, podle čeho se odvíjí výše příspěvků a podobně. Momentálně jsem na VŠ a krom nějakých dočasných brigád jsem nepracovala. Děkuji za odpovědi :)

 • Příspěvků: 3978
  Oblíbená: 7

  Luca* Vloženo 17.05. 2017, 10:51 Reagovat Kotva

  Pokud jsi nepracovala na řádnou smlouvu, tak máš nárok rovnou na rodičovský příspěvek po porodu dítěte, o který zažádáš na místně příslušném úřadu práce. Výše rodičovského příspěvku je daná a to 220 tis celkem, čerpat budeš postupně v průběhu 4 let (prvních 9 měsíců 7 600.¨, poté 3800). Změna zákona na zrychlené čerpání zaím nebyla schválená.

  Teoreticky by na mateřskou mohl jít i otec dítěte, ale to by u tebe byla finančně nevýhodná varianta. Při rodičovském příspěvku by mohl příjem otce ovlivnit výši rodičovského příspěvku, který by mohl být potom vyplácený ve vyšších měsíčních částkách po kratší dobu než jsou 4 roky.

  Co se týče příspěvku během těhotenství to nevím, ale při denním studiu na moc věcí náok nebude.

 • Jana Vloženo 17.05. 2017, 13:05 Reagovat Kotva

  Pokud budeš mít řádně ukončené studium, mohl by ti vzniknout nárok na Peněžitou pomoc v mateřství, tu vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení. Určitě bych se tam poptala.

 • Příspěvků: 3978
  Oblíbená: 7

  Luca* Vloženo 17.05. 2017, 15:53 Reagovat Kotva

  Jano s tím studiem je to trochu jinak, ono se započítává do doby nemocenského pojištění, ale na ppm by musela odcházet ze zaměstnání. Tudíž ukončit školu, nastoupit do práce (klidně těhotná) a odejít ze zaměstnání na mateřskou. A pak se do doby 270 dnů započítává i studium a výše ppm se vypočátává z platu ze zaměstnání.

 • Hanka Vloženo 17.05. 2017, 17:12 Reagovat Kotva

  Ono záleží taky jestli budeš matka samoživitelka, jestli uvedeš otce v rod. listě atd. Není to tak jednoduché. Zeptej se na příslušném úřadě oni ti poradí. Já neměla nárok na porodné ani příspěvek. Uteklo nám to o pár stovek. Rodičovskou jsem si mohla určit ale jen proto, že výpočet se bral i s přítelova příjmu.

  Kamarádka neuvedla otce a i když mělafinančně nárok na porodné i příspěvek tak protože neuvedla otce, nedostala nic. A sestra rodila před měsícem, takže ještě pořád vyřizují a vzhledem k tomu, že ukončila studium v 7. měsíci i když úspěšně a byla evidována poté na ÚP tak stejně na nic nárok neměla... Brigádničila ale to není hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou. Rodičovskou ji určili oni + bude soud o alimenty... Zapeklité, raději se zeptej na příslušném úřadě co a jak.

 • Příspěvků: 3978
  Oblíbená: 7

  Luca* Vloženo 17.05. 2017, 17:49 Reagovat Kotva

  Hanko to máš pravdu, že tohle je hodně složité a stačí si neuvědomit jednu věc a prašule nebudou.

  Ideální je informovat se na Správě sociálního zabezpečení a úřadu práce na co by byl nárok při splnění jakých podmínek.

  Ale rodičovský příspěvek ten je jistý, ten dostane každá matka.

 • Veronika Vloženo 19.05. 2017, 22:08 Reagovat Kotva

  Já řeším podobný problém. Začínám osmý měsíc a měla bych tento týden udělat státnice. Diplomku budu dodělávat až s malým, na to už nemám teď síly. Takže bych měla mít pořád status studenta... Příjem jsem taky neměla. S otcem dítěte žít nebudeme, budu bydlet u rodičů, takže se bude jejich příjem započítávát jako příjem domácnosti při posuzování nároku na porodné nebo něco jiného?

 • Příspěvků: 3978
  Oblíbená: 7

  Luca* Vloženo 19.05. 2017, 22:20 Reagovat Kotva

  Vždy se počítají příjmy členů domáctnosti a to všech. Jedině je na úřadě přesvědčit, že společnou domáctnost nemáte, což ale není jendoduché.

 • Mariam30 Vloženo 30.01. 2018, 04:03 Reagovat Kotva

  S partnerem čekáme dítě, a teď mě čeká povýšení, takže pro mě zajistili povinný kurz MBA ( http://www.ustavprava.cz/cz/sekce/mba-(master-of-business-administration)222-6/ ), který je ale hodně náročný. Na škole jsem se domluvila, nicméně, studium je pro mě další zátěž, ale hlídám, abych se nestresovala a dítě bylo zdravé.

Vložit nový příspěvek
Připojit další soubor

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

O násReklamaAktualityBlogReklamní článkySoutěžeZajímavé odkazyKontakt

Uživatelské menu

PřihlášeníRegistrace

TOPlist