Strach ze samoty, 6 let

Autor: Vladka   2.2.2014 v 12:06

Dobry den, Nez se obratim s nasim problemem na odbornika, chtela jsem zjistit, jestli se nekdo nepotyka s podobnym trapenim a nema zkusenost, jak jej zmirnit nebo se ho zbavit. Dcerce je 6 let. Chodi ctvrtym rokem do skolky, kde je spokojena. Od 3 let je zvykla pobyvat s Babickou, na treba i tydenni pobyty se velmi tesi. Nicmene posledniho pul roku bojujeme s tim, ze jakmile ji vyzvednu ze skolky, neprichazi v uvahu, ze bych se ji mela ztratit treba jen na minutku z oci. Stale mne kontroluje, kde prave jsem, doma jdu treba do patra, vyrazi okamzite za mnou, takze z kazdodennich malickosti (jdu pro neco do garaze, jdu na zahradu pro drevo- je okamzite nalepena na okne a celoudobu me sleduje, jdu uspat mladsi dvouletou sestricku - musime alespon nechavat otevrene dvere) je nahle vypjata situace se stovkou otazek proc, jak dlouho, ... Driv nebyl napriklad problem zastavit pred postou, ktera ma prosklenou stenu, takze ja celou dobu vidim do auta a z auta je videt na mne, holcicky proste 3 minuty pockaly. Ted je to tak, ze mladsi je v klidu a starsi place. Takze uz to samozrejme nedelam. Snazim se to vse tolerovat s tim, ze to nejak odezni, ale zda se mi, ze se to stale prohlubuje. Snazim se ptat, mluvit, abychom nasly nejaky duvod nebo puvod tohoto velkeho strachu z me "nepritomnosti" - prestoze vi, kde jsem, vadi ji ma i velmi kratka nepritomnost. Predem dekuji za vsechny odezvy a zkusenosti. Pohovor s detskym psychologem nechavam az jako posledni moznost.

Autor: Aniccka   2.2.2014 v 12:25

Ahoj Vlaďko.

Sice nejsem zkušená matka a své první dítě teprve čekám, ale myslím si, že půl roku už je docela dlouhá doba. Pomáhala jsem s bývalým partnerem vychovávat jeho dcerku. Jí bylo 1,5 roku, když jsme se poznali. Žádný podobný problém neměla, ale měla probém si zvyknout na mně. Bohužel jsme si k sobě našli cestu pozdě a nám se vztah rozpadl.  Ale snad ti nějaké maminky tady poradí, ale já si myslím, že psycholog by byl dobrá volba. On to z nídostane ani nebude sama vědět jak. Jít k psychologovi není žádná věda a ani vada. Držím pěstičky, aby jste dobře dopadli a malá se dala do kupy :)

Autor: Vladka   2.2.2014 v 14:27

[443082] dekuji! Asi jsem se zbytecne dlouho nechala chlacholit okolim, ze to proste odezni:(

Autor: Marťa10   2.2.2014 v 17:34

Ahoj Vlaďko, takový problém my sice neměli, ale měli jsme podobný. Moje dcera začala po narození sestřičky žárlit. Do té doby byla sice "mamánek", ale spinkala sama ve svém pokojíčku a bylo to v pořádku. Asi půl roku po narození té druhé začala v noci chodit za námi, plakat a nakonec to dopadlo tak, že spala s námi na jedné posteli. Pak jsme to upravily a spala s tátou v ložnici a já s mladší v pokojíčku. Když bylo mladší asi 5 let, chtěli spát spolu, ale i se mnoui, takže já spala na madračce s nimi v pokojíčku. To trvalo do jejích 10 let. Pak jela s kroužkem do Chorvatska a od té doby spinkají sami.

Nejprave jsem z toho byla psychicky hotová i já, protože dělala opravdu scény a nic nepomáhalo (já třeba dálkově studovala a chtěla se večer učit. Seděla jsem u stolu v tom pokojíčku a ona šíleně řvala, že jsem musela sedět u ní na posteli a dokud jsem si tam nesedla, nic nepomohlo-nadávyk, domlouvání, zákazy, příkazy, mokrá plínka na obličej no nic a to třeba ječela 2 hodiny od 10 do půlnoci). Všichni mi říkaly, že jsem něco udělala špatně, byly jsme i u psychologa a výsledek NIC. Sedli jsme si s manželem, dohodli se, že přece není problém spát s nimi v pokojíčku, já jsem to brala tak, že je moje, potřebuje mě, tak proč ji zybtečně stresovat a byl klid a jak už jsem psala, samo se to upravilo. Pak už jsem to brala tak, že teď mě potřebuje a za pár let bude ráda, když jí dám pokoj Frown.

Jak je stará ta mladší? Nemá třeba strach se školy, kam půjde? Opravdu zkusit zjistit proč se tak chová a hlavně to brát s úsměvem a nekřičet na ni, nebo nenadávat

Autor: Vladka   2.2.2014 v 18:28

[443291] Marto, dekuji za tvuj komentar. Te mladsi jsou dva roky, spi s nami v loznici, Baru sama v pokojicku, ale s tim, zda se, problem nema. Do skoly se pry tesi. Musim rict, ze nekdy jsou ty chvilky opravdu narocne, co se ovladani tyce, ale presne jak pises, prijde doba, kdy bych byla rada, ze me potrebuji. Takze se snazim co nejvic ovladat!

Autor: Simka   2.2.2014 v 20:44

Ahoj, já sice přímo žádný takový problém s dcerkama nemám, ale asi bych ti doporučila před návštěvou psychologa návštěvu kineziologa. Je to podobné, jen takové méně formální a úspěch mám vyzkoušen sama na sobě. Přeju hodně štěstí a a´t to malou brzy přejde i pro ni to musí být neskutečně těžké.

Autor: Fema   11.2.2014 v 14:27

 

Ahoj, separační úzkost vzniká už před dosažením prvního roku dítěte a objevuje se zase okolo 4 let. Každé dítě je ovšem originál a  úzkost se u něj může projevit v odlišném věku. A to s různou intenzitou.   Děti s touto úzkostí často trpí nereálnými strachy jako jsou např:  Strach, že se něco stane blízké osobě - nejběžnějším strachem bývá obava,  že  rodič např. onemocní, nebo bude zraněn. Strach z definitivního odloučení - děti se často bojí, že se rodič již nevrátí, nebo že  budou např. uneseny, ztrátí se, a již se s rodičem nikdy neshledají.  Noční můry o odloučení - dětem se separační úzkostnou poruchou se často zdají sny o jejich největším strachu- tedy odloučení od rodiče.  Nejprve bych  s dcerou o jejích strašácích promluvila, abys zjistila, čeho se nejvíc bojí. Potom budeš moci s jejím strachem lépe pracovat. Pro zmírnění této úzkosti existuje několik způsobů. Psychologa bych volila asi až po selhání těchto metod.

 

Autor: Markéta   13.2.2014 v 16:04

Ahoj, to co popisuješ máme doma také. Synovi bude v červenci 7 let a dělá to mně i babičce. Chce to hodně trpělivosti, když jsem o tom mluvila s paní učitelkou ve školce, říkala, že s ničím takovým se tam nepotýkají. Je tam převážné vůdcem party, ale doma se nehne ode mně a nebo když hlídá babička, tak od babičky. Nejdříve jsem si myslela, že když ho občas trošičku okřiknu, že se to bude rovnat, ale ne, spíše to více gradovalo. Dokonce se mnou chodil i na záchod. Nyní se to začíná dost lepšit. Když jsme v květnu loňského roku podstupovali testy v pedago-psychologické poradně kvůli odkladu do školy, říkala psycholožka, že je více citlivý a fixace na matku zde je, ale že to bude postupně odeznívat a měla pravdu. Rozhodně to trvalo déle než půl roku, jde to jen po malých krůčcích, ale opravdu se to lepší. Věřím, že do léta bude zase vše tak jako dřív, že počká v autě a tak..Také musí se mnou všude se mnou, ale teď byl nemocný a vozila jsem ráno dceru do školy a čekal doma sám. To byl neuvěřitelný skok, ale vždy pouze za podmínky, že si vzal k sobě domů našeho psa, ale i to bylo super, že dokázal přenat svůj strach a počkal až půl hodiny, než jsem se vrátila. Ano, stále se hodně mazlíme, povídáme si a hrajeme a on se pomalu zase osamostatňuje. Vydrže, držím palečky.

 

Autor: Ondrej Stasek   8.5.2017 v 13:46

[443065] dobrý den vim ze je to stáří příspěvek, ale doufám ze se nakym stylem dočtete můj dotaz. Máme úplně stejný problém se synem  necelých 6let. Jak jste prosím vas problém vyřešili? Poradte nám prosim

Autor: Pavlina   7.6.2017 v 08:12

Frownpokud někdo dokážete poradit...téměř 6-ti letá holka, samostatná, seběvědomá...nastupuje v září do školy. Ve školce OK, s trochou stýskání zvládla školku v přírodě. Problém s odloučením je v novém prostředí. Mám trochu obavu ze školy. Díky za raduCool

Nový příspěvek

img

Povolené jsou soubory jpg, png.

Nově založená témata v diskuzi

Začátek těhotensví

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 19.4.2024 v 21:45

IVF_duben_24

Otěhotnění

Poslední příspěvek: 14.4.2024 v 22:06

Těhotenství přes antikoncepci?

Těhotenství

Poslední příspěvek: 22.3.2024 v 17:34

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.