reklama

Triple test v 16. týdnu těhotenství

Založila: IVANKA, 26. 01. 2013, 13:50

Vložit nový příspěvek

 • IVANKA Příspěvků: 295
  Oblíbená: 0

  IVANKA Vloženo 26.01. 2013, 13:50 Reagovat Kotva

  ahoj těhulky, jsem 17+5týdnu těhotenství, krásně už cítím pohyby miminka a včera jsem dostala ránu pod pás :( první placený screening vyšel dobře negativní, ten druhý z minulého týdne vyšel také negativní,ale vysoký HCG :( ani nevím,co to přesně znamená,ale posílají mě do Hradce asi na plodovou vodu? :(výsledky: MS- AFP 56,6 iu/mL 1,74 MoMuE3 5,1 nmol/L 1,41 MoMTotal hCg 81763 iu/L 2,87 MoMPAPP-A 5,82 iu/L 2,73 MoMNT rozměr 0,8 mm 0,70 MoMRiziko M.Down : nižsí než 1 z 100000Riziko NTD: 1 z 630jsou výsledky hodně špatné? neměla jste některá podobné výsledky? a jak to dopadlo?

  děkuji za informace.

 • Zuzka K. Příspěvků: 1276
  Oblíbená: 4

  Zuzka K. Vloženo 26.01. 2013, 15:53 Reagovat Kotva

  Ahoj Ivi, já měla placené screeningy ve 12. a 20. týdnu negativní, bohužel tripple test byl pozitivní tuším 1:170, chtěli mě poslat na plodovou vodu, ale nechtěla jsem, víc jsem věřila screeningu než zastaralému tripple testu a v září minulého roku se mi narodila zdravá holčička. Vím, může to být náhoda, ale na screeningu se dívali na střeva a na všechny příznaky, které down syndrom má a neviděli nic, tak jsem byla relativně v klidu, tripple test už si při dalším těhotenství dělat nebudu, zbytečně mě stresoval.

 • Jana Vloženo 26.01. 2013, 18:51 Reagovat Kotva

  Ivano, je třeba myslet na to, že tyto testy NEJSOU diagnostické, jde o výpočet pravděpodobnosti, jednou z formulí výpočtu je i věk matky. Vysoká hladina hcg je samozřejmě něco jiného. 1:630 není úplně dobrý výsledek, ale rozhodně to neznamená, že máš postižené dítě. Teď je otázka, zda by sis postižené dítě nechala. Pokud ano, nemusíš se stresovat s odběrem plodové vody. Já bych ale na odběr šla, i kdybych takové dítě chtěla, protože bych se na tuto situaci chtěla připravit.

 • Příspěvků: 164
  Oblíbená: 2

  afrodites Vloženo 26.01. 2013, 19:19 Reagovat Kotva

  Jani a co to může značit? To vysoké HCG? čeho se má Ivanka obávat? O jaké postižení se jedná? A co znamená, že 1:630 není uplně dobrý výsledek? Zase odběr plodové vody - u něho je 1:200 riziko komplikací v těhu nebo potratu atp. Jako ano, pokud by bylo nějaké jasné podezření, jdu do toho určitě. Proto se právě ptám, pokud se v tom nějak vyznáš - co to vysoké HCG může značit? Surprised

 • Magika Příspěvků: 48
  Oblíbená: 0

  Magika Vloženo 26.01. 2013, 19:41 Reagovat Kotva

  NTD popisuje riziko rozštěpu páteře, to se pozná velice dobře na UTZ a myslím si, že riziko 1:630 je úplně normální

  část komentáře:

  Ohledně zvýšeného HCG- pokud byl dobrý NT ultrazvukový screening v prvním trimestru a je korm HCG zvýšeno i AFP není nejspíše riziko Downova syndromu moc vysoké - nicméně, měla by jste jej znát v čísle a dle tohoto číslo plus jeho upřesnění genetickým ultrazvukem se rozhodnout o případné amniocentéze. Její nevýhodou je 1% riziko potratu, proto se doporučuje pouze maminkám s opravdu zvýšený rizikem Downova syndromu. Dělá se celý panel screeningových testů, výsledky se hodnotí komplexně a ne na základě jedné hodnoty. Ohledně poznámky jiného gynekologa o načasování testu (moc brzké provedení)- spíše je důležitá správná datace těhotenství dle crl hodnoty (velikost plodu) v prvním trimestru. S pozdravem Veronika Frisová, MUDr Profema- Centrum fetální medicíny s.r.o.

 • Magika Příspěvků: 48
  Oblíbená: 0

  Magika Vloženo 26.01. 2013, 20:01 Reagovat Kotva

  Z poruch kožního krytí jsou nejdůležitější defekty neurální trubice a defekty břišní stěny. Defektyneurální trubice (NTD) patří k nejčastějším vrozeným morfologickým vadám s incidencí0,3–3/1 000. Polovinu NTD tvoří anencefalie: z lebky postiženého plodu je vytvořena pouzeobličejová část a obnažená spodina lební je pokryta cévnatou tkání s rudimenty nervové tkáně.Druhou polovinu NTD tvoří rachischizy – poruchy uzávěra páteřního kanálu. Defekt neurálnítrubice může být kryt kůží – nejčastější v bederní oblasti (spina bifida cystica). Buď je postiženapouze mícha (myelocele), nebo míšní obaly (meningocele), či obě struktury (meningomyelocele).Vznik části NTD souvisí s poruchami metabolismu kyseliny listové (Acidum folicum).Screeningovým markerem pro defekty kožního krytí plodu je alfafetoprotein (MS AFP) v krvimatky. Riziko postižení plodu NTD stoupá s hodnotou MS AFP. Hranice významného zvýšení MSAFP je 2,5násobek normy pro dané gestační stáří. Hodnoty biochemických markerů jsouvyjadřovány v násobcích střední hodnoty – mediánu (MoM) pro dané gestační stáří. Těhotné sezvýšením MS AFP jsou indikovány k superkonziliárnímu ultrazvukovému vyšetření zaměřenémuna páteř a břišní oblast plodu. V případě nejasnosti se provádí kontrola hodnot AFP spolu s dalšímimarkery přímo v plodové vodě.

  z toho plyne, že Tě nejdříve posílají na lepší ultrazvuk, kde bude více lidí (víc hlav víc ví) a teprve pak by se dělal odběr plodové vody

 • Magika Příspěvků: 48
  Oblíbená: 0

  Magika Vloženo 26.01. 2013, 20:06 Reagovat Kotva

  příčinou zvýšené hodnoty může být kromě problému s nervovým systémem

  Starší těhotenstvíIntrauterinní krváceníPlacentopatie - problém s placentouHrozící potratMnohočetné těhotenstvíSyndrom mizejícího dvojčeteRedukce embryí po IVFDefekt břišní stěnyStenóza/atresie GIT - zúžení trávicí trubiceTriploidie - Down, EdwardsKongenitální nefrotický syndrom - vrozený problém s ledvinami

  prostě Ivanko, neboj se, miminko bude zdravé, pěkně Ti miminko prohlédnou na UTZ a tam zjistí, že je prcek v pořádku

 • Jana Vloženo 26.01. 2013, 20:42 Reagovat Kotva

  Vyšší HCG samo o sobě takový problém není, jen to není dobré pro ten výpočet pravděpodobnosti. Jinak bez spojitosti s těhotenstvím to může být někdy např. ukazatel cyst, každopádně to je něco, na co by se Ivanka měla zeptat lékaře, takhle na diskuzi těžko soudit, co to je. 1:630 podle mě není úplně nejlepší výsledek, ale jak už jsem psala, nejde o diagnostický test, pokud je Ivanka starší maminka, je to tabulková pravděpodobnost (pro představu pro maminky okolo 25 let se uvádí asi 1:1300). Pokud je naopak mladá, je tam evidentně něco, co ten výsledek trochu pokazilo. Nejsem lékař, ve všech uvedených hodnotách se bohužel nevyznám.

  Rizika u amniocentézy jsem si vědomá, proto píšu, že je důlěžité si ujasnit, jestli by náhodou nechtěla i případně postižené dítě, v tom případě by asi měla jasno v tom, že na tenhle test nemusí.

  Ivanko, nic z toho nemyslím tak, že tě chci vystrašit. Je to jen vysvětlení. Znám hodně lidí s daleko horším poměrem a nakonec mají všichni z nich naprosto zdravé děti. Já jsem ten typ, co by na amniocentézu šel (v případě špatného výsledku screeningu ano, v případě špatného výsledky následného tripplu ne, tripple testy jsou velmi nespolehlivé). Ale teď bych ještě na tvém místě poprosila doktora, ať vyšetří miminko ultrazvukem a pokusí se vyhodnotit to, co uvidí (např. přítomnost nosní kůstky pro zjištění D. syndromu), myslím, že s výsledkem 1:630 by ultrazvukové vyšetření mohlo klidně stačit. Drž se, doufám, že bude vše ok. Ber to tak, že můžeme být rády, že žijeme v době, kdy je možné nenarozené děti takhle podrobně vyšetřit.

 • Jana Vloženo 26.01. 2013, 21:15 Reagovat Kotva

  Tak a teď se omlouvám, přeházela jsem si informace v Ivančině příspěvku - pochopila jsem, že šlo o výsledek I. screeningu. Takže beru zpět, pokud vyšel screening dobře, na trippla bych nehleděla. A v příštím těhotenství doporučuju ho vůbec nedělat. Je tam obrovská falešná pozitivita a podle některých doktorů žene až 50% žen na amniocentézu právě falešná pozitivita tripple testu (tedy na ni jdou naprosto zbytečně). Ještě jednou se omlouvám, vše, co jsem napsala, bylo v domnění, že jde o špatný výsledek screeningu a šíjového projasnění.

 • IVANKA Příspěvků: 295
  Oblíbená: 0

  IVANKA Vloženo 27.01. 2013, 07:49 Reagovat Kotva

  JANI, PRVNÍ SCREENING TEN PLACENÝ DOPADL DOBŘE,AKORÁT TAM SE JEŠTĚ HCG neměřila...nenašla jsem to v papírech :( už ať je středa a já se dozvím,co na to říkají v Hradci a co se mnou a hlavně s miminkem bude dál! postižené dítko rozhodně nechceme na tom jsme se s manželem shodli. takže se modlím ať je vše ok! je mi 29 let. a děkuju všem za názory,rady a informace.

1 2

Vložit nový příspěvek
Připojit další soubor

reklama
reklama
reklama

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

O násReklamaAktualityBlogReklamní článkySoutěžeZajímavé odkazyKontakt

Uživatelské menu

PřihlášeníRegistrace

TOPlist