reklama

Triple test v 16. týdnu těhotenství

Založila: IVANKA, 26. 01. 2013, 13:50

Vložit nový příspěvek

 • IVANKA Příspěvků: 295
  Oblíbená: 0

  IVANKA Vloženo 26.01. 2013, 13:50 Reagovat Kotva

  ahoj těhulky, jsem 17+5týdnu těhotenství, krásně už cítím pohyby miminka a včera jsem dostala ránu pod pás :( první placený screening vyšel dobře negativní, ten druhý z minulého týdne vyšel také negativní,ale vysoký HCG :( ani nevím,co to přesně znamená,ale posílají mě do Hradce asi na plodovou vodu? :(výsledky: MS- AFP 56,6 iu/mL 1,74 MoMuE3 5,1 nmol/L 1,41 MoMTotal hCg 81763 iu/L 2,87 MoMPAPP-A 5,82 iu/L 2,73 MoMNT rozměr 0,8 mm 0,70 MoMRiziko M.Down : nižsí než 1 z 100000Riziko NTD: 1 z 630jsou výsledky hodně špatné? neměla jste některá podobné výsledky? a jak to dopadlo?

  děkuji za informace.

 • Zuzka K. Příspěvků: 1276
  Oblíbená: 4

  Zuzka K. Vloženo 26.01. 2013, 15:53 Reagovat Kotva

  Ahoj Ivi, já měla placené screeningy ve 12. a 20. týdnu negativní, bohužel tripple test byl pozitivní tuším 1:170, chtěli mě poslat na plodovou vodu, ale nechtěla jsem, víc jsem věřila screeningu než zastaralému tripple testu a v září minulého roku se mi narodila zdravá holčička. Vím, může to být náhoda, ale na screeningu se dívali na střeva a na všechny příznaky, které down syndrom má a neviděli nic, tak jsem byla relativně v klidu, tripple test už si při dalším těhotenství dělat nebudu, zbytečně mě stresoval.

 • Jana Vloženo 26.01. 2013, 18:51 Reagovat Kotva

  Ivano, je třeba myslet na to, že tyto testy NEJSOU diagnostické, jde o výpočet pravděpodobnosti, jednou z formulí výpočtu je i věk matky. Vysoká hladina hcg je samozřejmě něco jiného. 1:630 není úplně dobrý výsledek, ale rozhodně to neznamená, že máš postižené dítě. Teď je otázka, zda by sis postižené dítě nechala. Pokud ano, nemusíš se stresovat s odběrem plodové vody. Já bych ale na odběr šla, i kdybych takové dítě chtěla, protože bych se na tuto situaci chtěla připravit.

 • Příspěvků: 164
  Oblíbená: 2

  afrodites Vloženo 26.01. 2013, 19:19 Reagovat Kotva

  Jani a co to může značit? To vysoké HCG? čeho se má Ivanka obávat? O jaké postižení se jedná? A co znamená, že 1:630 není uplně dobrý výsledek? Zase odběr plodové vody - u něho je 1:200 riziko komplikací v těhu nebo potratu atp. Jako ano, pokud by bylo nějaké jasné podezření, jdu do toho určitě. Proto se právě ptám, pokud se v tom nějak vyznáš - co to vysoké HCG může značit? Surprised

 • Magika Příspěvků: 48
  Oblíbená: 0

  Magika Vloženo 26.01. 2013, 19:41 Reagovat Kotva

  NTD popisuje riziko rozštěpu páteře, to se pozná velice dobře na UTZ a myslím si, že riziko 1:630 je úplně normální

  část komentáře:

  Ohledně zvýšeného HCG- pokud byl dobrý NT ultrazvukový screening v prvním trimestru a je korm HCG zvýšeno i AFP není nejspíše riziko Downova syndromu moc vysoké - nicméně, měla by jste jej znát v čísle a dle tohoto číslo plus jeho upřesnění genetickým ultrazvukem se rozhodnout o případné amniocentéze. Její nevýhodou je 1% riziko potratu, proto se doporučuje pouze maminkám s opravdu zvýšený rizikem Downova syndromu. Dělá se celý panel screeningových testů, výsledky se hodnotí komplexně a ne na základě jedné hodnoty. Ohledně poznámky jiného gynekologa o načasování testu (moc brzké provedení)- spíše je důležitá správná datace těhotenství dle crl hodnoty (velikost plodu) v prvním trimestru. S pozdravem Veronika Frisová, MUDr Profema- Centrum fetální medicíny s.r.o.

 • Magika Příspěvků: 48
  Oblíbená: 0

  Magika Vloženo 26.01. 2013, 20:01 Reagovat Kotva

  Z poruch kožního krytí jsou nejdůležitější defekty neurální trubice a defekty břišní stěny. Defektyneurální trubice (NTD) patří k nejčastějším vrozeným morfologickým vadám s incidencí0,3–3/1 000. Polovinu NTD tvoří anencefalie: z lebky postiženého plodu je vytvořena pouzeobličejová část a obnažená spodina lební je pokryta cévnatou tkání s rudimenty nervové tkáně.Druhou polovinu NTD tvoří rachischizy – poruchy uzávěra páteřního kanálu. Defekt neurálnítrubice může být kryt kůží – nejčastější v bederní oblasti (spina bifida cystica). Buď je postiženapouze mícha (myelocele), nebo míšní obaly (meningocele), či obě struktury (meningomyelocele).Vznik části NTD souvisí s poruchami metabolismu kyseliny listové (Acidum folicum).Screeningovým markerem pro defekty kožního krytí plodu je alfafetoprotein (MS AFP) v krvimatky. Riziko postižení plodu NTD stoupá s hodnotou MS AFP. Hranice významného zvýšení MSAFP je 2,5násobek normy pro dané gestační stáří. Hodnoty biochemických markerů jsouvyjadřovány v násobcích střední hodnoty – mediánu (MoM) pro dané gestační stáří. Těhotné sezvýšením MS AFP jsou indikovány k superkonziliárnímu ultrazvukovému vyšetření zaměřenémuna páteř a břišní oblast plodu. V případě nejasnosti se provádí kontrola hodnot AFP spolu s dalšímimarkery přímo v plodové vodě.

  z toho plyne, že Tě nejdříve posílají na lepší ultrazvuk, kde bude více lidí (víc hlav víc ví) a teprve pak by se dělal odběr plodové vody

 • Magika Příspěvků: 48
  Oblíbená: 0

  Magika Vloženo 26.01. 2013, 20:06 Reagovat Kotva

  příčinou zvýšené hodnoty může být kromě problému s nervovým systémem

  Starší těhotenstvíIntrauterinní krváceníPlacentopatie - problém s placentouHrozící potratMnohočetné těhotenstvíSyndrom mizejícího dvojčeteRedukce embryí po IVFDefekt břišní stěnyStenóza/atresie GIT - zúžení trávicí trubiceTriploidie - Down, EdwardsKongenitální nefrotický syndrom - vrozený problém s ledvinami

  prostě Ivanko, neboj se, miminko bude zdravé, pěkně Ti miminko prohlédnou na UTZ a tam zjistí, že je prcek v pořádku

 • Jana Vloženo 26.01. 2013, 20:42 Reagovat Kotva

  Vyšší HCG samo o sobě takový problém není, jen to není dobré pro ten výpočet pravděpodobnosti. Jinak bez spojitosti s těhotenstvím to může být někdy např. ukazatel cyst, každopádně to je něco, na co by se Ivanka měla zeptat lékaře, takhle na diskuzi těžko soudit, co to je. 1:630 podle mě není úplně nejlepší výsledek, ale jak už jsem psala, nejde o diagnostický test, pokud je Ivanka starší maminka, je to tabulková pravděpodobnost (pro představu pro maminky okolo 25 let se uvádí asi 1:1300). Pokud je naopak mladá, je tam evidentně něco, co ten výsledek trochu pokazilo. Nejsem lékař, ve všech uvedených hodnotách se bohužel nevyznám.

  Rizika u amniocentézy jsem si vědomá, proto píšu, že je důlěžité si ujasnit, jestli by náhodou nechtěla i případně postižené dítě, v tom případě by asi měla jasno v tom, že na tenhle test nemusí.

  Ivanko, nic z toho nemyslím tak, že tě chci vystrašit. Je to jen vysvětlení. Znám hodně lidí s daleko horším poměrem a nakonec mají všichni z nich naprosto zdravé děti. Já jsem ten typ, co by na amniocentézu šel (v případě špatného výsledku screeningu ano, v případě špatného výsledky následného tripplu ne, tripple testy jsou velmi nespolehlivé). Ale teď bych ještě na tvém místě poprosila doktora, ať vyšetří miminko ultrazvukem a pokusí se vyhodnotit to, co uvidí (např. přítomnost nosní kůstky pro zjištění D. syndromu), myslím, že s výsledkem 1:630 by ultrazvukové vyšetření mohlo klidně stačit. Drž se, doufám, že bude vše ok. Ber to tak, že můžeme být rády, že žijeme v době, kdy je možné nenarozené děti takhle podrobně vyšetřit.

 • Jana Vloženo 26.01. 2013, 21:15 Reagovat Kotva

  Tak a teď se omlouvám, přeházela jsem si informace v Ivančině příspěvku - pochopila jsem, že šlo o výsledek I. screeningu. Takže beru zpět, pokud vyšel screening dobře, na trippla bych nehleděla. A v příštím těhotenství doporučuju ho vůbec nedělat. Je tam obrovská falešná pozitivita a podle některých doktorů žene až 50% žen na amniocentézu právě falešná pozitivita tripple testu (tedy na ni jdou naprosto zbytečně). Ještě jednou se omlouvám, vše, co jsem napsala, bylo v domnění, že jde o špatný výsledek screeningu a šíjového projasnění.

 • IVANKA Příspěvků: 295
  Oblíbená: 0

  IVANKA Vloženo 27.01. 2013, 07:49 Reagovat Kotva

  JANI, PRVNÍ SCREENING TEN PLACENÝ DOPADL DOBŘE,AKORÁT TAM SE JEŠTĚ HCG neměřila...nenašla jsem to v papírech :( už ať je středa a já se dozvím,co na to říkají v Hradci a co se mnou a hlavně s miminkem bude dál! postižené dítko rozhodně nechceme na tom jsme se s manželem shodli. takže se modlím ať je vše ok! je mi 29 let. a děkuju všem za názory,rady a informace.

1 2

Vložit nový příspěvek
Připojit další soubor

reklama
reklama
reklama

nově na babyplánu

Přejít na babyplán

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

O násKontaktReklamaAktualityBlogReklamní článkySoutěžeZajímavé odkazy

Uživatelské menu

PřihlášeníRegistrace

TOPlist