reklama

15,5 měsíční dcera ještě nechodí - prosím o radu

Založila: jeannette, 29. 01. 2011, 21:37

Vložit nový příspěvek

 • jeannette Vloženo 29.01. 2011, 21:37 Reagovat Kotva

  pěkný večer, prosím o radu: dcera 15,5 měsíce pořád nechodí ani nestojí sama, i na vzdálenosti několika kroků se přesunuje po čtyřech nebo se přidržuje nábytku. mám s ní nějak cvičit (a existují na to nějaké cviky), nebo ji mám nechat, až se jednou-snad brzo sama pustí? (s hrubou motorikou máme problém od začátku, poprvé se sama úplně otočila až v šesti měsících a posadila se skoro v deseti, částečně to asi souvisí s její nižší váhou, teď má 7,9 kg). doktorka říká, že to přijde samo, že se musí pořádně posílit.. ((jinak je všechno ok, je bystrá, zvídavá, s jemnou motorikou taky žádný problém..)) díky za pomoc. j

 • Venera Vloženo 29.01. 2011, 23:04 Reagovat Kotva

  Dobrý večer Jeanette, pokud Vás tímto uklidním, tak má sousedka má syna, kterému je 16 měsíců a dosud jen leze převážně po čtyřech, postaví se na nohy jen když je na blízku silná motivce. Zkrátka je to tak, že každé dítko má svou nervovou soustavu, jejíž vývojem je ovlivněn i jejich pohyb a my to nijak zásadně ovlivnit nemůžeme. Moje dcerka začala chodit až na konci 14 měsíce a holky si evidentně dávají na čas v tomto směru, jelikož jsou velmi rozvážné, dokud nenasbírají jistotu, tak se nábytku nepustí :)) dejte Vaší dcerce čas určitě Vás brzy mile překvapí :))) a věřte, že jakmile dítě začne běhat po svých, tak to už není žádná legrace :) takže nespěchejte. Neviděla jsem žádné dítě, které by např. ve 3 letech lezlo po čtyřech :) Hodně štěstí a zdraví Vám i Vaší dcerce, hlavně to zdraví !!! Není nic důležitějšího.....

 • jeannette Vloženo 30.01. 2011, 00:38 Reagovat Kotva

  díky, určitě jsem trochu klidnějšíSmile! - já totiž žádné takto staré nechodící dítě neznám, tak jsem měla trochu strach, abychom něco nezanedbali... (jinak na ni nijak netlačíme, čekáme, až si dodá odvahy, jenom všichni známí, co mají ty brzo chodící děti, nás čím dál víc straší a doporučují nějaké specialisty..ale my je brzo překvapíme!..:)..

  dobrou noc a taky hodně toho štěstí a zdraví!!Smile Smilej

 • Gábina Vloženo 30.01. 2011, 22:59 Reagovat Kotva

  Reakce na [2516]:Dobrý večer, chci vás jen uklidnit. Také jsem byla zoufalá, že má dcera "neutekla roku" jako většina dětiček v okolí i příbuzenstvu a i když ji bylo 16 měsíců tak se stále pohybovala po čtyřech. Dokonce jsem s ní chodila od čtvrtého měsíce do stacionáře, kde dohlíželi na správný vývoj a také mi radili nějaké cviky - třeba na otáčení apod.(protože už od začátku měla na všechno dost času, hodně to bylo stejné s tím co píšete). Co se týče chození, tak víceméně mávali rukou a paní doktorka mě uklidňovala, že až sama bude chtít, tak to půjde. Radili mi jen používat chodítka, jen ty o které se dítě opírá (rozhodně ne ty různé pavouky,do kterých se dítě postaví), při chůzi držet dítě za pas, ne za zvednuté ručičky (tzv.na opici:o)), víceméně stále nutit dítě samo držet rovnováhu a ono to přijde. A opravdu to přišlo, sice skoro v sedmnácti měsících, ale pak to byl fofr. Teď je dceři 25 měsíců a běhá jak o závod, upřímně bych někdy dala kdovíco (zvlášť když jsme ji před čtyřmi měsíci pořídili brášku), kdyby zas to byla to klidné mimčo hrajícící si na bříšku:o))). Přeji hodně zdraví a zachovejte klidnou hlavu:o).

 • Kača Vloženo 31.01. 2011, 12:19 Reagovat Kotva

  Dobrý den,

  nejlepší pro Vás a Vaše děťátko bude, když se obrátíte na fyzioterapeuta, který se zabývá dětmi, popřípadě fyzioterapeuta, který má kurz Vojtovy metody, a tím pádem je i diagnostikem pro optimální či patologický vývoj kojenců a batolat. 

  Bohužel pro naše zdravotnictví, pediatři a to zvláště ze "staré" školy často nemají adekvátní vzdělání v dětské motorické ontogenezi a mohou doporučit i takovou blbost, jakou jsou třeba chodítka či "choďte s dítětem za ruce". Dítě začne chodit, až na to bude motoricky "mít", pokud ho budete vertikalizovat s pomocí chodítka či s Vaší pomocí dříve, můžete mu uškodit. Svaly okolo páteře na takovou zátěž ještě nemusí být připraveny a tak hrozí do budoucna Vašemu dítěti zvýšené riziko skoliózy, vadného držení těla, atd. Dítě má na samostatnou chůzi čas od 12.-15. měsíce života. Důležité je, jak se vyvíjelo do teď.. jak páslo koníčky, jak a zda lezlo, jaký je jeho sed (vzpřímený nebo je zhroucený), jak se vzpřimuje u opory, atd. S tím Vám nejlépe poradí fyzioterapeut se znalostmi motorické ontogeneze. 

  Není pravda, že vývoj dítěte (a i jeho nervové soustavy), pokud není optimální, nemůžeme ovlivnit. Můžeme jej ovlivnit mnoha stimulačními technikami a impulzy, např. Vojtovou metodou, Bobath konceptem, senzomotorickou stimulací, atd. Je tedy třeba, pokud máte obavy a chcete pro dítě udělat to nejlepší, nechte jej nejprve vyšetřit odborně a pak uvidíte. Vyšetření fyzioterapeutem se skládá v tomto věku především z toho, že si dítě hraje a fyzioterapeut ho sleduje, jak se motoricky chová. Popřípadě ho stimuluje a čeká na odpověď.. nic hrozného.

  Ale žádné strachy, 15,5 měsíce není žádná tragédie. Hodně zdaru a štěstí při prvních samostatných krůčcích..

 • jeannette Vloženo 31.01. 2011, 23:45 Reagovat Kotva

  jojoj! tak teď už mám zase přece jenom trochu obavy :-) pořád jsem si říkala, že to jakési zpoždění je v souladu-návaznosti na ty předchozí zpoždění (kromě pasení koníků teda, to pásla normálně "v termínu":) a vždycky to pak jednoho dne dokázala a bylo to. taky se dlouho plazila po břiše a lézt po čtyřech začala až potom, co si sedla (kolem 10. měsíce), ale to prý až tak nevadí, hlavní je, že se dítě přesunuje samo a rádo. pak se hned taky postavila a od té doby stojí (s oporou) - v této poloze tráví většinu dne (zpravidla kramováním v nějaké poličce), příp. popochází (aby dosáhla dál), přechytává se, někdy se otočí, ale pořád se aspoň trošku jistí a do volného prostoru ani krok. teda tak jeden za mnou jo, ale to mi spíš tak "kecne" do náruče. chodily jsme spolu i cvičit do takového kroužku (v době, kdy se ještě plazila) a "teta" říkala, že se to chce jenom čas.. tak jí ho zatím dáváme (i když začínáme zvažovat i tu odbornou konzultaci..proto mě zajímaly zkušenosti jiných maminek)..

  děkuju zatím moc všem!! Kissj

 • dejna Vloženo 01.02. 2011, 00:50 Reagovat Kotva

  nase mala ma 20 mesicu a jeste stale nechodi. zitra mame jit na rehabilitaci, tak uvidime co reknou. jeji vyvoj doted byl uplne v pohode, zacala vstavat a chodit za ruku nekdy kolem roku, kolem nabytku taky chodi, ale jakmile chce prejit pres volny prostor, leze po 4. taky uz jsme z toho uplne hin, vsechny deti v okoli uz davno behaji.

 • Kača Vloženo 01.02. 2011, 10:09 Reagovat Kotva

  Ale jak jsem psala, optimum je 12.-15. měsíc, proto 15,5 není přece žádné velké zpoždění!!!!! 14 dní se ještě nepovažuje za patologii... Ke všemu také závisí, zda je miminko narozeno v termínu, nebo se jeho věk koriguje (tzn. odečítáme týdny, o které se narodilo dřív  od jeho věku a až tento věk srovnáváme s motorickými dovednostmi odpovídajícími věku).. Já bych ve Vašem případě žádné velké obavy neměla, a pro svůj klid bych se došla někam ukázat..

 • Kača Vloženo 01.02. 2011, 15:38 Reagovat Kotva

  Prolistovala jsem ještě pro jistotu odbornou literaturu, ve většině publikací je období začátku samostatné chůze dokonce 12. - 18. měsíců. V 18. měsíci by pak dítě mělo už zvládnout tzn. sociální chůzi - tzn. bez pomoci, samostatně se rozejít, umět zastavit v chůzi, popř. změnit směr.

  Tak vidíte, máte ještě spoustu času!! Omlouvám se za moji chybu, neměla jsem k dispozici poznámky z přednášek vývojové kineziologie a špatně jsem si pamatovala horní hranici. 

  Rozhodně ale informace, že má dítě utéct roku je chybná. V mém okolí je řada dětí, a spektrum, kdy začali chodit je velmi široké.  

 • jeannette Vloženo 02.02. 2011, 22:52 Reagovat Kotva

  tak snad se do jara rozejde..(bude mít 18 měsíců v dubnu) aspoň teď nemusíme shánět sněhule a lovit ji někde ze závějí.:) dnes už to vypadalo skoro..ale ne. možná si říká, že když náš pes může pořád po čtyřech, tak co by vyčnívala..

  každopádně díky moc za informace a podporu! :) j

1 2 3 4

Vložit nový příspěvek
Připojit další soubor

reklama
reklama

Reklamní články

reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist