reklama

Cytomegalovirus v těhotenství

Založila: Liliana, 31. 01. 2012, 22:08

Vložit nový příspěvek

 • Liliana Vloženo 31.01. 2012, 22:08 Reagovat Kotva

  Ahoj holky, máte některá zkušenost s otěhotněním po proběhlé infekci cytomegalovirem? V létě jsem kvůlim tomu přišla o mimi v 16 tt. Kromě toho,že jsem pořád hodně smutná, mám strach, jak s dalším těhotenstvím...

 • Zuzka Vloženo 07.02. 2012, 09:39 Reagovat Kotva

  Liliano, já ti bohužel neporadím, zkušenosti nemám, ale co jsem vyčetla v odborné literatuře, tak průšvih je pouze primoinfekce CMV v těhotenství, myslím, že teď už není čeho se bát, ale radši bych se informovala u dr.

  Nemohla bys mi, prosím, třeba i soukromě napsat co tě potkalo? Jsem v 18. tt a byla mi zjištěná primoinfekce CMV, jak se u tebe postupovalo a tak? Snažím se dohledat vše možné i nemožné, tak by mi tvá zkušenost třeba pomohla v rozhodování co a jakCry

  Děkuju moc, Zuzka

 • Jana Vloženo 13.02. 2012, 18:11 Reagovat Kotva

  Ahoj Lili a Zuzi, s CMV zkušenost mám - v 2. těhotenství jsem tuto infekci prodělala a bohužel šlo o primoinfekci. Musela jsem podstoupit odběr plodové vody, aby se zjistilo, zda se vir dostal do plodové vody. Naštěstí vše dopadlo dobře, vir tam nebyl a dnes mi tu "lítá" skoro 1,5 letý klučina. Byly to ale vážně nervy, nemoc probíhala trochu jako silnější chřipka, ze začátku mě dost bolela hlava a taky jsem se neskutečně potila. Když se potvrdila primoinfekce CMV konzultovala jsem se svou gynekoložkou další postup, poslala mě na odběr plodové vody a mezitím jsem brala nějaké léky na podporu funkce jater. Jinak nic se na to údajně nebere. Takže mi gynekoložka ještě upravila stravu a pak už jsem jen čekala na výsledky. Hrozně jsem se bála, nemohla jsem spát, pořád jsem měla v hlavě doporučení genetika, že v případě, že se prokáže CMV v plodové vodě, doporučuje jít na potrat. Přes den jsem byla pořád na webu a hledala informace a zkušenosti ostatních žen na diskuzích, jenže jsem neustále nacházela jen samé negativní info. Řekla jsem si proto, že když to u mě dobře dopadne, tak do nějaké diskuze taky napíšu, ať někomu dodám trochu optimismu... V den výsledků jsem byla tak mimo, že musel volat přítel, já se jak úplný idiot schovala pod peřinu, fakt jsem se bála, že budu to mimi muset dát pryč a že to prostě nedokážu. Výsledky doktorka ještě neměla, tak naše utrpení pokračovalo dál. Najednou mi zazvonil telefon a podle čísla jsem poznala, že volá doktorka. Sebrala jsem poslední zbytky odvahy a zvedla to, možná však i proto, že mi v hlavě blesklo, že špatné zprávy by nám nevolala a počkala by, až zavoláme sami. A pak nám řekla tu nejkrásnější zprávu - v plodové vodě se CMV neprokázal!!! Laughing Lili je mi moc líto tvého předešlého těhotenství, a vím, že žádná slova útěchy z toho smutku nepomohou. Proběhlý CMV další těhotenství už ale neovlivní. Budu držet palce, aby příští těhotenství přišlo v pravou dobu a bez komplikací. Zuzi tobě taky držím palce, ať vše dobře dopadne a tento boj se zkurv.... CMV ty a tvé mimčo vyhrajete. A ještě jeden tip - ale to nevím, zda má nějakou lékařskou váhu - ještě než mi byl diagnostikován CMV, řekli mi na ORL, že jde o zánět dutin a dali mi antibiotikum (nevím už jaké, ale začínalo od Z), které mohou i těhotné. Gynekoložka mi pak při jednom z našich sezení řekla, že doužívání těchto antibiotik by mohlo mít pozitivní vliv na ochranu plodu, aby se do plodové vody tento vir nedostal. Ale toto fakt nevím, zda je správný závěr, nebo zda mě gynekoložka chtěla jen nějak podpořit, abych se tak neděsila - přece jenom antibiotika na viry nefungují... Tak to třeba zkus s nějakým odborníkem prokonzultovat. :)

  Jana

 • Zuzka Vloženo 13.02. 2012, 19:36 Reagovat Kotva

  Jano, děkuju strašně moc za povzbuzující slova!!! Přesně jak píšeš, všude jsou jen samé negativní informace a většinu svého času trávím vyhledáváním informací, připadám si už jak odborník na prenatální diagnostiku. Můžu se ještě zeptat, v jakém týdnu se u tebe na primoinfekci přišlo? A ještě jeden dotaz, když se v plodové vodě neprokáže cmv, je to 100% jistota, že miminko nebylo nijak zasáhnutou? To, že bych měla miminko dát pryč je pro mě taky nepředstavitelné, kor teď, když každý den cítím pohyby, starší 3 letá dcera se na miminko taky hrozně těší, každý den před spaním bříško pusinkuje a miminko oslovuje sama od sebe jménem, které vybrala. Co jsem ještě vyčetla, tak je možnost magnetické rezonance. Jak dlouho to trvalo než ti dr. zavolala výsledek z amniocentézy? Jsi můj anděl, posel dobrých zpráv, opravdu jsem doteď četla jen o tom špatném, píšu maily maminkám, které se na různých diskuzních serverech jen zmínily, že prodělaly cmv infekci a informuju se. Ať ti dělají děti jen samou radost♥

 • Jana Vloženo 13.02. 2012, 21:00 Reagovat Kotva

  Bylo to někdy kolem 13. týdne a na výsledek amniocentézy jsem čekala zhruba 3 týdny. Bohužel, i když se z plodové vody CMV neprokáže, nebudeš mít 100% jistotu, že je vše ok. Ale riziko poškození plodu je v takovém případě už velmi nízké.

  U nás to bylo podobné, starší syn si velmi dlouho přál sourozence a sotva jsme mu řekli, že čekáme mimčo, tak přišla taková nejistota. Teď už mi přijde, že to těhotenství strašně rychle uteklo, ale tehdy se vše neskutečně vleklo, to čekání a strachování, co bude... Nejdůležitější byla pro mě podpora rodiny a nejbližších přátel - takové to "tak nějak cítím, že to dobře dopadne, neboj", to mi vždycky dodalo odvahy, ale jinak to bylo vážně jedno z nejtěžších období, moc jsem si přála, abych se nemusela rozhodovat, zda jít na potrat.

  Byla jsi už na amniocentéze?

  Jana

  Reakce na [97205]:

 • zuzka Vloženo 13.02. 2012, 21:13 Reagovat Kotva

  Jani, ještě nebyla, do rizikové poradny jdu až příští středu, minulé pondělí ihned po konzultaci s docentem mne poslal na podrobny utz, který vypadal dobře, příští pondělí jdu na další podrobný utz a pak v tu středu přímo k docentovi, kde se dozvím co a jak bude následně probíhat. Uff, ty 3 týdny musí být děsný, ono už i to čekání teď je šílené :-( pořád nějaké čekání, nejdříve na výsledek cmv, věřila jsem, že to dopadne dobře, bum, byl tam pozitivní nález, pak čekání na výsledek cmv avidity ze státního zdravotního ústavu, taky jsem věřila, zase výsledek špatný, pak jsem si připadala u mého ošetřujícího gynekologa jako hysterka, on nějak to že jsem měla diagnostikovou primoinfekci nepokládal za rizikové, já už měla načtené veškeré odborné texty a až když jsem se mu tam rozbrečela, poslal mě do specializovanějších míst.. Docent už ale vypadal sympaticky a chápavě, tak jsem na něj zvědavá.

  A jak se u tebe dopátralo až k cmv? Měla jsi nějaké obtíže? Já měla přes 2 týdny zvýšené teploty, nic výrazného,nikdy nešla teplota přes 38,0, ale byla jsem hodně unavená a k večeru mě bolívalo tělo jako při chřipce. Obávám se ale, že nemít známé ve zdravotnictví, tak se této diagnoze nedohrabem nikdy.

 • Jana Vloženo 13.02. 2012, 23:17 Reagovat Kotva

  Mně to začalo děsnou bolestí hlavy, až si jeden den pro mě do práce musel přijet přítel, jak jsem se motala. Protože už bylo po třetí odpoledne, jeli jsme rovnou do nemocnice a na ORL. Tam bez jakéhokoli krevního rozboru diagnostikovali zánět dutin a s antibiotiky mě poslali domů. Jenže ani po týdnu se nic nezlepšovalo, spíš mi bylo hůř, začala jsem mít horečky a neuvěřitelně jsem se potila. Šla jsem proto znovu do nemocnice a tam mi pouze řekli, že dutiny jsou asi ucpané a že pokud se to do pár dnů nezlepší, tak mi udělají punkci. Nezdálo se mi to, tak jsem to konzultovala se svou ošetřující doktorkou a ta mi hned udělala krevní rozbor, který prokázal špatné jaterní hodnoty. Pak už jsem šla rovnou na testování do jiné nemocnice, kde zjistili CMV. Nejdříve mi řekli, že jde o typ mononukleozy, ale bez upozornění, že v případě primoinfekce, je to riziko pro plod. Takže na druhé vyšetření jsem šla celkem v klidu, byla jsem ráda, že už vím, co mi je a bude mi líp, nezjišťovala jsem si info na netu, nenapadlo mě, že by mi tuto podstatnou informaci neřekli. No a na konci vyšetření najednou doktorka povídá, že pokud se prokáže primoinfekce, budu muset jít s velkou pravděpodobností na potrat. Šla jsem z ordinace jako opařená, nedokázala jsem to vstřebat ani pochopit. Doma jsem pak sedla k počítači a už to jelo, v podstatě až do výsledků amniocentézy jsem se pokoušela něco na webu najít a štvalo mě, že můžu pouze čekat, že to už není v mých silách, že to neovlivním.

  Pokud ti můžu radit, zavolej svému gynekologovi či tomu docentovi a popros ho, ať tě okamžitě odešle na odběr plodové vody. Příští středa je za dlouho a pak ještě další 3 týdny a přitom jsi už v 18 tt. Mě má gynekoložka odeslala na plodovku hned ten den, co mi CMV zjistili a další týden už jsem měla amniocentézu za sebou.

  Straště moc ti přeji, ať vše dobře dopadne a ať výsledky znáš co nejdříve. Pokud budeš potřebovat to všechno probrat a vypsat se ze svých pocitů, klidně piš - já jsem ke konci všeho už ani nemohla usnout, jak jsem to měla v sobě, bylo mi ale trapné pořád o tom mluvit. Jenže nemohla jsem na nic jiného myslet, prostě šílenost. Zuzi drž se!

  Jana

  Reakce na [97290]:

 • Liliana Vloženo 23.02. 2012, 20:50 Reagovat Kotva

  Ahoj Jani a Zuzi,bojím se Zuzko zeptat, jak jsi dopadla, jen doufám, že jsi měla štěstí jako Jana. Promiň, že jsem nijak nereagovala, neměla jsem dlouho přístup k PC. Já vůbec netušila, že nějakou infekci mám. Šla jsem na běžnou kontrolu v 16tt a mimi bylo mrtvé. Pak teprve nastalo pátrání po příčině. Jediné pozitivní na tom všem bylo, že jsem nemusela volit, co dál. Ale mou bolest ze ztráty miminka to nezmenšilo,dlouho jsem byla nešťastná a zoufalá. Minulý týden bych měla termín. Dnes mám 2 dny zpoždění a pozitivní test.Smile Ale pobolívá mě podbřišek a záda, tak začínám mít strach.

 • Zuzka Vloženo 27.02. 2012, 21:01 Reagovat Kotva

  Liliano, moc držím palečky, aby s dalším těhu bylo vše v pořádku, ten pobřišek pobolívá spoustu maminek, tak neboj. Je mi jasný, že po takovéhle zkušenosti budeš ale pořád ve střehuFrown

  Já byla dnes na amniocentéze, výsledek z virologie by prý snad mohl být za týden, tak pak dám vědět. Dělali mi i třetí podrobný utz a pořád vypadá vše v pořádku, tak jsem moc ráda.

 • cmv se stastnym koncem? Vloženo 01.03. 2012, 00:18 Reagovat Kotva

  cmv jsem svemu diteti predala, dostalo se pres plodovou vodu. ziji v italii a postup me gynekolozky a praktickeho lekare byl vice nez divny, nejasny a podle me malo profesionalni, vzhledem k tomu co virus muze vsechno zpusobit. hospitalizovana, pro sirsi testy a podrobnejsi vysetreni, jsem byla az po 3 mesici tehotenstvi.. dodneska si pamatuji diskuse s manzelem, ze kdyz bude vse pozitivni, zda jit nebo nejit na potrat. ja si stala za svym, ze na potrat nepujdu za zadnou cenu... gynekolozka rekla, ze nemusim ani na odber plodove vody. kdyz jeji vyroky slysel pediatr na novorozeneckem, nejradeji by ji vyhodil z nemocnice.. moje 18 dite ma cmv, ale diky bohu bez zadnych komplikaci. vsechny testy po narozeni jsou v poradku, antonin se doposud vyviji jako normalni dite.

  je pravdou, ze je malo informaci o tomto viru, i kdyz pacha takovou spoust.. vetsina pripadu, co se na internetu najde je bohuzel smutnych, pripadu kdy virus zasahnul a poskodil. u nas nastesti zasahnul a zatim neposkodil, ale doktori mi tvrdi, ze sluchovod je v riziku do 6 roku ditete. do dneska jsem nepochopila, jestli jako po 6 roce zmizi?? a pak uz muzeme byt uplne bez obav? nebo je to tak, ze kdyz uz jednou dite cmv dostalo, tak se muze kdykoliv aktivovat a zpusobit potize? a pak jsem nepochopil, proc je v ohrozeni jenom sluchovod a ne i oci atp.? brouzdanim na netu jsem se jeste dovedela, ze by mohl byt pripadne epileptik a mit poruchu uceni.

  jsem rada, ze jsem nasla tuhle diskusi, kde ne jenom muj pripad ma prozatim stastny prubeh.

  mam kamaradku, ktera je ve 2. mesici a byl zjisten cmv. je prave v nemocnici na podrobna vysetreni. je z toho hodne spatna, protoze to neni tak davno co jsme jim s manzelem vypraveli cely nas pribeh ohledne cmv... a ted je to postihlo take. a my s manzelem vsechno prozivame s nima od zacatku. je to strasne...

  opatrujte se!

1 2 310

Vložit nový příspěvek
Připojit další soubor

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist