reklama

Nedonošenci neboli předčasně narozená miminka - vývoj a zkušenosti

Založila: Blanka24, 25. 09. 2012, 13:14

Vložit nový příspěvek

 • Blanka24 Příspěvků: 1691
  Oblíbená: 8

  Blanka24 Vloženo 25.09. 2012, 13:14 Reagovat Kotva

  Ahoj, ráda bych se poradila s dalšíma, kdo má (nebo měl) doma malého nedonošence. Co všechno jste řešili, jaký byl vývoj oproti v termínu narozených miminek atd.

  Moje holčička se narodila 3. července (TP byl 13. srpna) ve 34+2 s váhou 1760g. Porod proběhl císařem a malá musela předčasně ven, protože ji můj pupečník špatně vyživoval a usoudili, že by jí venku bylo líp. Prvních 6 dní byla v inkubátoru, 10 dní měla sondičku do bříška, kde jí šlo moje mlíčko a přesně po 3 týdnech nás pustili domů, kdy vážila 2100g. Teď ve svých téměř 3 měsících má něco málo přes 4kg.

  Dle doktorů se vyvíjí dobře, ale třeba se jí ještě nechce moc zvedat hlavička, když je na bříšku. Neuroložka říkala ať jí několikrát denně dáváme na bříško, ale malá se vzteká a nechce se jí. Nicméně doktor přímo z neonatologie říkal, ať jí dopřejem čas, že přece jenom dle TP by měla mít o měsíc a půl míň, tudíž ani ten vývoj nemůžem čekat takovej, jak u v termínu porozených dětí.

  Tak by mě zajímalo, kdo jak zvládal péči o svého nedonošence, jak se mimčo vyvíjelo a kdy se to srovnalo s ostatníma mimčama? A jestli jste měly, či neměly problémy s kojením atd.

  Budu ráda za každou zkušenost a radu :-)

 • Příspěvků: 3468
  Oblíbená: 12

  Jane Vloženo 25.09. 2012, 14:30 Reagovat Kotva

  Reakce na [209693]: Ahoj Blani, možná si na mě pamatuješ ze snažilek.Wink Nám se narodila před 8 lety holčička ve 24+1 a měla 590 g, tzn. o 3 a půl měsíce dřív.. Naštěstí jsme všechno zvládli a je naprosto zdravá.Wink A teď k Tvým otázkám. Vývoj byl samozřejmě jiný, tzn. že se počítal od termínu porodu a ne od datumu narození a to jak z hlediska neonatologie- neurologie tak i psychologie. Takto to počítali cca do 2,5 - 3 let. To se prý většinou srovná. Nám to tak vyšlo, opravdu malá prospívala, tak jak měla.Wink Takže to musíš odpočítávat- prozatím a dát ji ten čas, jak Ti říkala dr. Chodili jsme ještě na RHB a cvičili Vojtovku 4 x denně.

  Péče byla samozřejmě náročná ( ale to bylo dáno tím, jak byla malinkatá), před každým kojením napřed cvičit, pak kojení, pak usínání atd. Kojení nám trvalo dlouho, nemohla si naráz vypít celou dávku, kterou potřebovala, takže jsem kojila třeba po 1-1,5, ale postupně se to natahovalo a nedala jsem na radu dr. že z jednoho prsu jen 10 min., nechala jsem ji třeba 15-20 min- jak potřebovala a nakonec jsem kojila 19 měsícůWink. Takže určitě se snaž kojit co to půjde, je to to nelepší, co pro malou můžeš udělat. Tak držím palečkyWink

 • Novis a Ondrášek Příspěvků: 278
  Oblíbená: 1

  Novis a Ondrášek Vloženo 25.09. 2012, 15:42 Reagovat Kotva

  Blani, znám tě ze snažilek, nám se 2.6. narodil Ondrášek o měsíc dříve, taky akutní císař, předčasně se mi odlučovala placenta, malýmu museli po vytažení dát transfůzi, ztratil hodně krve, takže nějaký ten den byl na JIP, potom byl na sondičce, a pak se mnou na šestinedělí, naštěstí se vyvíjelo všechno dobře, takže jsme v porodce byli jen týden, ale i tak to bylo psycho.

  Nyní máme 16 týdnů, a taky jsme pozadu. Hlavičku na bříšku udržíme jen chvilku, ze začátku se nám to líbí, ale jak začne hlava padat, tak začne řvát a vztekat se.

  Přitahováni do sedu nám nejde, hlavičku nezapojuje, ani se zatím nepřekuluje, stále čekám kdy nás něčím novým překvapí.

  Naše kojení: Jelikož sem malýho měla u sebe až 4 den, tak se mi mlíčko rozjíždělo hodně pomaluFrown musela jsem odsávat, byla jsem vděčná za kažkou kapku navíc. I když v porodnici chtěli malýmu dát flašku, a kroutili hlavou, já si stála za svým a malýho krmila stříkačkou. Mám hodně malá prsa, tak jsem ani nevěřila, že budu kojit dlouho, myslela jsem si že to malýmu nebude stačit, ale kojíme dodnes a malý flašku naštěstí odmítáLaughing sice je to kojení někdy psycho, příjde mi že to prso má na to aby se uklidnil, usnul, vykadil, vyprděl, napil a najedl, někdy ho mám na prse i co hodinuSurprised V porodnici jsem ho mohla přikládat jen jednou za den, bo byl moc spavý, vytáhl si max. 5ml, a navíc přes klobouček. Když jsem přišla s porodnice domů, měla jsem strach malýho přikládat bez kloboučku, bo mi v porodce řekli, že mám naprd bradavky, tak jsem si koupila kloboučky domů, a pak jsem si pozvala jednu známou laktační poradkyni, ta mi hned ve dveřích řekla at ty kloboučky hned vyhodímSealed pomohla mi moc i psychicky. Já měla i syndrom bělavých bradavek, prožíváme furt nějakýho spurta a teďka mám podezření, že mu začínají růst zoubky.

 • Blanka24 Příspěvků: 1691
  Oblíbená: 8

  Blanka24 Vloženo 25.09. 2012, 21:48 Reagovat Kotva

  Reakce na [209767]: Ahoj Jani, jasan, že si Tě pamatuju :-) Ty jo, porod ve 24+1 uf uf...tuším, že mimča zachraňují od toho 24.tt, že? Tak to jste měli hraniční :-o Proč tak brzy musela ven? Neměla problémy s očima, nebo s plícema? Ta musela být malinkatá..chjo..to si neumím představit.

  U nás to probíhalo tak, že jsem po císaři byla docela dost vyřízená, tak jsem malou poprvé viděla až 2. den, kdy mě tam muž dotlačil na vozíku. Do toho jsem dostala zánět průdušek, tak nejenom, že mě příšerně bolela rána po císaři, ale tím kašlem se to ještě umocňovalo :-( Bylo to opravdu zlý a snášela jsem to strašně špatně. Ale od chvíle, co jsem malou uviděla, tak mi to všechno přišlo snesitelnější. Nicméně od druhého dne jsem svoje bradavky stimulovala, tak jsem nejdříve sice po kapičkách, ale přece jenom něco odsávala :-D Tak se to pomalu rozjíždělo. To jsem byla na pooperačním oddělení asi týden a několikrát za den jsem chodila na neonatologii dávat mlíčko a koukat na malou přes sklo. Bohužel kvůli mému urputnému kašli mě k ní blíž nepustili. Ale prý tím, že jsem byla nemocná a brala jsem ATB, tak malá dostávala moje protilátky, takže ve finále ji to i pomohlo :-) Zvláštní je, že když jsem byla u ní, tak jsem najednou přestala kašlat a bylo mi dobře. Ale jakmile jsem opustila oddělení, tak jsem se rozkašlala a bylo mi bídně :-(

  Po týdnu mě na pár dní pustili domů, abych se v klidu doma doléčila, nicméně jsem jim tam denně vozila svoje odsáté mlíčko. Naštěstí bydlíme cca 10 min. autem od špitálu ;-) Někdy jsem tam jela i 2x. To už jsem jí mohla začít přebalovat a krmit stříkačkou přes malíček :-) Byla tak maličká, že jsem se bála, že jí ublížím.

  Jednou jsem tam přijela a řekli mi, ať si ji přiložím k prsu a ona se hned napoprvé přisála :-) Sice toho moc nevycucla - byla slaboučká, ale věděla co má dělat. Jen mi při tom usínala, tak jsem ji dokrmovala stříkačkou.

  Po týdnu dojíždění jsem se opět ubytovala ve špitále přímo na neonatologii a od toho dne jsem s ní pořád :-) Ten týden mi tam hodně pomohl. Sestřičky mi hodně pomohly. Paní doktorka Klenková byla taky báječná. Její pozitivní přístup nás všechny hodně nakopával.

  Tak jsem se tam s tím naším drobečkem naučila zacházet a jsem jim za to moc vděčná :-) Akorát s tím kojením jsem mohla být důslednější. Nevěděla jsem co a jak, tak když mi sestřičky řekly ať ji začnu krmit z lahvičky, tak jsem se tomu nebránila. Doma jsem pak zjistila, že to není uplně ono a že malou musím přimět aby se plně nasytila z prsu. Tohle jsme řešily v 6-7 týdnu. Naštěstí se to rozjelo, ale i tak pořád odsávám a někdy ji dokrmuji stříkačkou přes malíček.

  Reakce na [209792]: Novis: Tebe si bohužel nepamatuji, ale jsem ráda, že ses ozvala a přidala svoji zkušenost. Ono to kojení u nedonošenců bejvá náročnější, ale když člověk vytrvá, tak se výsledky dostaví. My měly také chvíle, kdy jsem jí měla u prsu každé 2 hoďky. Bylo to náročné, ale celkem jsme to zvládly. Taky jsem si našla laktační poradkyni a dobře mi poradila. Já se totiž bála, že 6-7 týdenní mimčo už od lahvičky nedostanu. Ale naštěstí se bradavky chytá a moc ráda :-) Stačí, když řeknu ham ham a malá už ví a vidím, jak ji svítí očička ;-)

  Naše malá dělá taky pokroky. Každý den mě něčím překvapí. Dneska třeba celý den vyplazuje jazyk a různě jím hýbe, vytlačuje jím bradavku, nebo stříkačku.... Předevčírem se zas děsně upřeně dívala na svoji zaťatou pěst. A taky už 2. týden reaguje na tatínka, ktrý je z toho úplně naměkko ;-) ...no je to naše zlatíčko najvětší :-)

 • Hanina Příspěvků: 209
  Oblíbená: 1

  Hanina Vloženo 26.09. 2012, 18:22 Reagovat Kotva

  Ahojky, mě se malá narodila ve 32. týdnu. Od 29. týdne jsem byla v nemocnici, protože jsem střídavě krvácela. V 31. týdnu mě převezli do Ústí protože věděli, že se narodí dříve a napíchali mi i kortikoidy, aby se jí dovyvinuli plíce. Rodila jsem také akutním císařem, malá byla v inkubátoru pouze dva dny, potom jsem ji už měla u sebe na pokoji.S kojením jsme problém neměly, přisála se pěkně. Když se narodila, měla 1950g a 43 cm. Po 14ti dnech nás pustily domů. Dnes jí je 29 měsíců. Vše dohnala už do roka, ba i podle lékařů předehnala. Chodily jsme na rehabilitace a cvičily vojtovku. Dnes by na ní nikdo nepoznal, že je nedonošená. Na sedmém měsíci začla lézt, na osmém se stavět a na roce a jednom týdnu začla chodit.

  Teď máme doma ještě chlapečka 29 týdnů Wink, je to už mé čtvrté mimčo. Máme doma ještě kluky 18 a 20 let.

 • Příspěvků: 3468
  Oblíbená: 12

  Jane Vloženo 26.09. 2012, 20:01 Reagovat Kotva

  Reakce na [209986]: Blani ahoj, jj byly jsme hraniční. I paní dr. říkala, že jsme přežitý potrat. Ale zvládli jsme to. Šla ven, protože jsem měla nějakou infekci( nevím ale z čeho, prý se to stáváUndecided) a už to nešlo, ani ATB nezabrala. Sítnici má přimraženou, ale oči jsou Ok, nosí brýle, ale to prý nesouvisí s tím, a trpí na průdušky, to je pravda. Nejhorší bylo období, kdy chodila do školky, to byla skoro každý měsíc nemocná, ale co chodí do školy (teď 2.třída), tak v 1.třídě byla nemocná cca 2x a teď je nachlazená, tak uvidíme. Ale to je to nejmenší, vzhledem k tomu, jak to mohlo dopadnout. Taky jsi si užila, ale člověk, když toho prcka uvidí, tak hned je mu líp a je tu pro toho mimíska. Tak se držteWink

 • Příspěvků: 3240
  Oblíbená: 14

  yashi Vloženo 27.09. 2012, 09:22 Reagovat Kotva

  ahoj blani .. mě si taky možná pamatuješ ze snažilek :-)

  my jsme rodili 7.3. ve 29+6 - už ve 27.tt mi odešla zátka, tak jsem ležela týden v porodnici, dali nám oinjekce s kortikoidy na plíce, takže tím to bylo podchycené .. ale pak jsem taky dostala infekci a bylo to ... malý měl 1490g a 38cm, byl 2 týdny v inkubošu, hodně ztratil ze své váhy, ale dýchal si pěkně sám ... pak byl ještě 4 týdny na oddělení už na normálním lůžku se sondičkou, já k němu byla přijata, když měl cca 1800g .. doma jsem odsávala a vozila obden mlíko ... taky jsme ze začátku zkoušeli přes klobouček, jelikož mám ploché bradavky a velké prsa, takže malý neměl šanci to chytit ... nakonec jsme krmili ze stříkačky klasicky, bez malíčku přes savičku a šli jsme domů s 2150g ... doma jsem najela na flašku a dál odsávala, kojení mu sice šlo, ale za 5min byl tuhý ... tak jsem chtěla, aby byl pěkně najezený a taky aby pořádně spal, aby nabíral síly a ne aby byl co hodinu vzhůru hladem ... tak jsme fungovali až do června, kdy jsem zase zkusila klasické kojení přes klobouček .. to už celkem šlo, už měl dost síly .. nakonec ještě teď kojím, už dlouho bez kloboučku, vůbec mu nevadilo, že už byl naučený na flašku ... takže jsme asi výjimka :-)

  taky cvičíme vojtovku, malý měl dost protáhlou hlavičku dozadu, tak si ji neuměl držet rovně, byl více orientovaný na otáčení vpravo ... na bříšku je rád, ale taky tu hlavu ještě dlouho neudrží, je totiž líný si tam držet ty ruce správně :-) jinak je moc šikovný, teď nás na neurolce chválili, že udělal pokroky ..a cvičíme dál ... už se krásně nahlas směje, rozumí srandě, brouká, huláká, přendává si hračky z ruky do ruky, žužlá zdatně obě ruce najednou ...

  a je strašně hodný, už od 4.m mi spí celou noc :-)Kiss

 • Katka Vloženo 27.09. 2012, 13:38 Reagovat Kotva

  Ahoj Blani, nám se 9.1.2012 narodila předčasně holčička 31+6 s váhou 1840g a 42cm, týden byla na JIPU dva týdnu na intermediálu a týden se mnou na pokoji domů nás pustili 3.2. s váhou 2190g. Cvičili jsme vojtovku a ve vývoji se nám neustále odečítají dva měsíce i tomu malá tak odpovídá bude mít 9 měsíců a je tak jak 7 měsíční miminka, jsme naprosto bez jakýchkoliv problémů (ťuk, ťuk) jen to kojení se nám nepodařilo mlíčka sice bylo dost, ale nikdy se nenaučila ode mě pít takže jsme byli odkázání na odsávačku vydrželo nám to 5 měsíců a pak se malá prostě odstavila sama, každý mi říkal že se to časem naučí, ale bohužel se tak nestalo, ale jsem vděčná i za těch pět měsíců. Od 3 měsíce spí celou noc večer v 8 usne a vstává mezi půl devatou a půl desatou ránoCool od sedného měsíce začla papat zeleninové příkrmy a moc jí chutnají, je to prostě naše malá šikovná holčička

 • Příspěvků: 185
  Oblíbená: 3

  Lenka1983 Vloženo 27.09. 2012, 14:29 Reagovat Kotva

  Ahoj Holky, náš prcek se narodil 28+6TT, důvod?-prostě byl nedočkavý a chtěl na svět o mnoho dřív, bylo to tak rychlé, že porod prostě nešel zastavit. Jsem z Liberce, takže mě rychle převezli do Prahy do Podolí, a tam se jim to podařilo pozastavit na 2 dny, ale pak jsem nakonec stejně porodila. Stihli mi dát kord¨tikoidy pro prcka. Vážil 1240g, první 2 hodky se mu moc něchtělo dýchat a museli mu pomáhat. Ale pak už šlo všechno dobře. Pár týdnů byl na Cpapu(sám dýchat nedokázal), jinak se ale vyvíjelo všechno tak jak mělo podle jeho věku. Po 58 dnech jsme si ho odvezli konečně domů. Jinak jsem za prckem jezdila každý den do Prahy, což bylo teda pro mě když jsem byla v šestinedělí opravdu únavné. Teď zpětně si říkám, že ani nevím jak jsem to mohla zvládnout, ale nedokázala jsem bez malého být, doma by mi bylo stejně bez něj smutno. Takže každý den ráno směr Praha a večer zpět do Lbc.

  Chodíme s prckem na rehabilitace, cvičíme vojtovku. Co se týče pohybů tak to má těžší, ale opravdu se moc snaží, a je to šikula. Teď mu je 9měsíců, a 6 měsíců korigovaně. Otáčí se na bříško, občas už i zpět, snaží se na čtyři, ale s tím má problém právě kvůli tomu, že má slabá záda. Ze začátku nám právě kvůli tomu šlo špatně úasení koníčků a vůbec nechtěl být na bříšku, děsně u toho řval. a pak najednou se to otočilo a teď je na bříšku pořád. píš mi teda příjde, že na něj doktoři dost tlačí, tím, že je pod drobnohledem a každý sleduje co a jak dělá a musí vše dělat podle nějakých tabulek. Ted mi zrovna na rehabilitacích řekla, že na 6 měsících už by se měl plynule otáčet zpět na záda a postavit se na čtyři. což si myslím, že je trošku přehnané a naopak by měli být k němu víc tolerantnější. hlavně už teď sama lépe poznám i tím, že chodíme hodně mezi děti zda je opravdu tak pozadu a co dělá špatně atd....jinak je to deta pěkný jedlík, sní všechno. krásně spinká, v noci spí 12hodin.na pohled bych řekla, že je drobněj ší než jiný děti, ale dost to teď začal dohánět.

  nedonošenci jsou prostě šikulové a se vším se umí popratWink

 • Lena81 a Zuzanka 5.10.2012 Vloženo 07.10. 2012, 19:19 Reagovat Kotva

  Ahoj holky, hlásím se k vám "do klubu" (další ze snažilek - Lena)... naší malé se u mě taky nelíbilo - nedostateční funkce placenty - takže se narodila v 32+0, ale s porodní váhou jen 1290 gr a 39 cm... Zatím jen na novorozenecké JIP v Hradci Králové, dýchá si naštěstí od začátku sama, na výživu má sondičku - tak doufám, že bude rychle přibírat - zatím spadla na 1190 gr a dnes vylezla na 1200 gr (3. den). Uvidím, jak to bude s kojením - musela jsem rodit císařem, tak jsem na to zvědavá... Moc vám všem držím palečky, aby mimča prospívala...

1 2 316

Vložit nový příspěvek
Připojit další soubor

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist