Porodné

Autor: Bára   1.12.2010 v 12:11

Co říkáte na porodné,které už maminky po Novém roce nedostanou.Jsem tím opravdu znechucena!

Autor: Mája   1.12.2010 v 12:15

Já už se do podobné diskuze pustila na jiných stránkách a moc dobré téma to nebylo - akorát jsme se rozhádaly. Takže tentokrát si svůj názor nechám pro sebe. Jsem zvědavá, co napíšou ostatní...

Autor: Blanka24   1.12.2010 v 12:39

Hele, mě je to jedno jestli ho dostanu, nebo ne. Pro mě je hlavní, aby se mi nějaké mimi vůbec narodilo....

Autor: Mitti   1.12.2010 v 13:07

Májo, úplně tě chápu, tohle je vždycky citlivý problém. Napadlo mě, že by se to dalo diskutovat dobře jen tehdy, kdybychom se dohodly, o čem vlastně diskutujeme - vidím v tom totiž tři otázky:

1. jestli porodné vůbec dávat a komu,

2. jestli je v pořádku měnit takto narychlo pravidla pro výplatu porodného,

3. jak šetřit v případě krize státního rozpočtu, jakou máme teď.

Jdu teď dát Zuzance léky, pak připíšu svoje odpovědi :)

Autor: Mitti   1.12.2010 v 14:30

1. Tahle otázka vyžaduje podrobnější analýzu, ale myslím si, že i kdybych ji udělala, tak by mi vyšlo, že porodné pro všechny je dost zbytečná dávka, stejně jako třeba pohřebné, příspěvek při nástupu do školy apod. Kdyby ji poskytovaly obce sociálně potřebným, rozuměla bych tomu víc. 

2. Náhlé změny jednoznačně v pořádku nejsou, sociální systém by měl být předvídatelný. Celkem chápu Báru, že ji zrušení porodného naštvalo, protože s tím příjmem počítala a najednou nebude. Psala tady, že má termín porodu v lednu, takže u ní pár dnů má hodnotu nevím kolika tisíc, což opravdu není spravedlivé. Lepší by bylo tu dávku utlumovat postupně. (Ale do toho by byly další volby a víme, jak by to dopadlo :)

3. Podle mě by ty úspory měly dopadnout na všechny obyvatele pokud možno stejně (relativně, samozřejmě). Prakticky je to obtížně proveditelné, ale stát by se měl vyhnout aspoň extrémním dopadům na některé skupiny, a ty myslím zrovna u rodin s dětmi podle prvních návrhů hrozily. Nakonec je z toho nějaký kompromis, který snad není tak hrozný.

Obecně se sociální dávky snadno zavádějí, ale velmi těžko ruší, protože lidé si na ně rychle zvyknou a pak mají pocit, že jim někdo bere něco, na co mají nárok. Ale on žádný takový nárok není, je to vždycky jen výsledek tradice a aktuálního společenského konsenzu. 

Autor: samina   1.12.2010 v 15:03

Já si myslím ,že pro každou maminu je nejdůležitější, aby její miminko bylo v pořádku a zdravé a plně chápu ,že v dnešním drahém světě se hodí každá koruna,ale můj názor je takový, že než jednorázová pomoc rodině ve formě porodného,by asi spousta maminek přivítala vyšší pravidelnou pomoc v mateřství jako mateřskou ap.     

Autor: Míša   1.12.2010 v 16:54

Takže je to už jasná věc, že porodné po Novém roce je zrušené?no my jsme s tím celkem počítali, sice máme vše potřebné(kočárek,postýlku, sedačku, oblečení) pořízené, ale bohužel pustili jsme se do rekonstrukce domku, spíš do kompletního zařizování a s těmi 13000 by nám to pomohlo, ale určitě nebudu rozhořčená tím, že ho nedostaneme.no hold nic se nadá dělat, na prvním místě je, aby Denisek byl zravé miminko, jinak také čekáme v lednuSmile

Autor: Mitti   1.12.2010 v 17:14

Aha, holky, já jsem si vás spletla, Bára má termín později...Embarassed

Autor: Míša   1.12.2010 v 17:20

[845]tak to vůbec nevadí..je to teda jasná věc zrušení toho porodného?a ještě bych měla dotaz, když jsem měla cca 19000,-kč v hrubém, kolik zhruba bych měla mít mateřskou?nějak sem se ještě v tomhle nezorientovala

Autor: Bára   1.12.2010 v 17:43

To má Samina asi pravdu,že tohle řešení by bylo pro všechny maminky podstatně lepší,ale mě zkrátka rozhořčuje to že my co pracujeme,nedostaneme nic.A zase to dostanou jen ty rodiny co na práci z vysoka kašlou a asi víte o kom mluvím.No nic,alespoň a to jsem ráda,že se jim to omezilo jen na první dítě!A Blance přeji ať ji to všechno dobře dopadne,protože to je opravdu to nejdůležitější!

1 2 3
I I

Nový příspěvek

img

Povolené jsou soubory jpg, png.

Nově založená témata v diskuzi

Prázdninové zážitky

Koníčky a volný čas

Poslední příspěvek: 22.9.2023 v 09:43

Květňátka 24

Těhotenství

Poslední příspěvek: 3.10.2023 v 15:27

Děti - leden-červen 2023

Těhotenství

Poslední příspěvek: 28.8.2023 v 14:27

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.