reklama

Rodičovská dovolená po vyčerpání rodičovského příspěvku (zdravotní a sociální)

Založila: Kim, 13. 06. 2015, 21:53

Vložit nový příspěvek

 • Příspěvků: 120
  Oblíbená: 0

  Kim Vloženo 13.06. 2015, 21:53 Reagovat Kotva

  Potřebovala bych radu od někoho, kdo je v podobné situaci. Srpnu bych měla vyčerpat rodičovský příspěvěk (dceři budou 2 roky a měla jsem ten nejvyšší). Já se ještě nemohu rozhodnout, zda se vrátit v září do práce (se zaměstnavatelem mám domluvené obě varianty).

  Pokud bych zůstala doma ještě do 3 let dcery, platil by za mě stát zdravotní a sociální? Respektive jen zdravotní, sociální by neplatil nikdo, ale do důchodu by se to počítalo?

  Na pracáku jsem se ještě zeptat nebyla a informace z okolí jsou rozporuplné. Od právníka jsem slyšela, že můžu být doma zadarmo a že vše ohledně sociálního a zdravotního je stejné, jako kdybych příspěvek brala. Ale kamarádka zůstává doma o 2 měsíce déle než ji měl končit příspěvěk a musela si ho rozložit.

  Jste někdo v podobné situaci?

 • Bluumy Příspěvků: 591
  Oblíbená: 12

  Bluumy Vloženo 13.06. 2015, 22:04 Reagovat Kotva

  podle tohoto chápu, že na pojišťovně a sociálce asi nahlásíš a možná něco vyplníš, že zůstáváš doma a staráš se o dítě do 4 let věku. Jsi doma, ale nikdo ti nedá žádnej peníz, jen ti zaplatí zdravotní a i sociální a mělo by se to počítat do důchodovýho. tady je odkaz, ale jistější to máš na sociálce nebo zkus trochu pogooglit Smile

  https://portal.mpsv.cz/sz/obecne/prav_predpisy/vyklady/pojisteni_a_pece_o_dite

 • Příspěvků: 120
  Oblíbená: 0

  Kim Vloženo 13.06. 2015, 22:23 Reagovat Kotva

  No,já právě googlila a vyšlo mi to tak.Ale jedna kamarádka otěhotněla a zbýval ji měsíc bez příspěvků a řekli ji,že si to musí rozložit.Další zůstala doma a řekli,že si to má rozložit.Tak nevím, čemu věřit a hlavně vím,že na úřadech dost často záleží na koho člověk narazí.Tak se bojím,abych neudělala nějakou blbost.

 • JancaŘ Vloženo 15.06. 2015, 11:51 Reagovat Kotva

  Já se na to tenkrát ptala na pracáku a bylo mi řečeno, že "zadarmo" člověk doma být nemůže, že minimální příspěvek je 100,- měsíčně (musí se to rozložit). A pak je kryté i sociální a zdravotní pojištění, ale jak to tak sleduju, je docela těžký se v tom vyznat. Až bude někdo mít 100% správnou informaci, taky ji uvítám.

 • Příspěvků: 120
  Oblíbená: 0

  Kim Vloženo 15.06. 2015, 12:52 Reagovat Kotva

  Tak můj výsledek dnešního obíhání.

  Na pracáku baba vůbec netuší. Umí akorát rozložit rodičovský příspěk nebo ho zkrátit.(Ohledně zdravotního a sociálního neměla vůbec přehled a povídala úplné nesmysly) Takže z jejího pohledu, když jsem doma na rod. dovolené, mám pobírat příspěvek. Takže informace úplně nanic.

  Na sociálce měla lepší přehled. Z jejich pohledu je úplně jedno, kdy vyčerpám rodičovský příspěvek. Pro ně je důležitá informace, že jsem zaměstnaná a jsem na rodičovské dovolené (to vše jim oznamuje můj šéf) V tom případě se péče do 4 let věku dítěte počítá jako náhradní doba pojištění (normálně se to započítává do důchodu jako bych pracovala) Když chci být do 3 let doma, tak mě zaměstnavatel musí vyhovět. Do 4 let už jenom může. Ohledně zdravotního se má člověk jen ujistit, že je u pojištovny vedený jako osoba, která pečuje doma o dítě a zdravotní bude platit stát.

  Tak a problém může nastat tehdy, když se stát rozhodne, že něco změní. Pokud je člověk doma s rod. příspěvkem, tak je chránění a prostě se to do důchodu prý počítat bude. Pokud je člověk zadarmo, tak by to třeba mohli změnit a pak nevím co. Ta paní na sociálce mi řekla, ať to neřeším a řídím se tím, co je teď, když ta se mě to týká teď a ne třeba až za 2 roky. Takže jí věřit asi budu a budu doma zadarmo.

  Takže moje doporučení je, dojít se případně zeptat na sociálku.

 • Petra Vloženo 15.06. 2015, 14:55 Reagovat Kotva

  A proč si to teda nerozložíš a budeš doma za pár kaček a v klidu?

 • Příspěvků: 120
  Oblíbená: 0

  Kim Vloženo 15.06. 2015, 15:54 Reagovat Kotva

  Protože se chci někdy v průběhu roku vracet do práce, ale přesně nevím kdy Cool. A hlavně pokud by mi to v práci nevyhovovalo, tak bych se vrátila ještě domů Smile No je v tom prostě víc osobních věcí.

 • Alca Vloženo 15.06. 2015, 21:32 Reagovat Kotva

  Ale Ty muzes brat rodicovsky prispevek i pracovat...pokud to dobre chapu, tak na Tvem miste bych pobirala do 3 let ditete kazdy mesic treba 100kc a je to vyresene.

 • Příspěvků: 4179
  Oblíbená: 7

  Luca* Vloženo 16.06. 2015, 08:49 Reagovat Kotva

  Je to přesně, jak píše Alča...můžeš pracovat a pobírat rodičák. Jediné omezení je u dítěte do 2 let, tak musíš zajistit celodenní péči a nesmí to být jesle, tedy můžou, ale jen 46 hodin měsíčně. Od dvou let je to jedno. Takže být tebou tak ho rozložím a máš klid.

 • Zuz Vloženo 16.06. 2015, 20:54 Reagovat Kotva

  Pokud mam spravne info, tak se muze zaroven pobirat rodicak a pracovat, ale ne na stejne pozici u toho zamestnavatele. Musel by ji vytvorit jine misto.

1 2

Vložit nový příspěvek
Připojit další soubor

reklama
reklama
reklama

vybíráme z blogů na Maminkám.cz

Přejít na blogy

Nejnovější příspěvky do diskuze

Další nové příspěvky

Do diskuzního fóra

nově založená témata v diskuzi

Další nová témata

Do diskuzního fóra

Těhotenská kalkulačka.Zapamatovat vložené údaje

Výpočet plodných dnů.


Tisknout

TOPlist