Markett, spíš asi nevíš, co je to bonding. Já neměla celkovou narkozu, měla jsem ten nejslabší epi, který šel udělat, a z porodu si pamatuju dost. Bonding není dítě u hlavy, ale je to podpora toho přirozeného programu, který novorozenec v sobě má. Dítě v poadaptační době po porodu je plný adrenalínu z porodu, vyčerpaný, a naprogramovaný přírodou na to, že nejdříve po tom všem odpočívá na mámině bříšku, a až nabere síly, a každý miminko to má jinak, některý hned, některý potřebuje pár desítek minut, tak se vydá na cestu za máminou bradavkou. Samo se přisaje. Velká výhoda je, že si maminka opravdu miminko užije, než dají doktoři podbřišek dopořádku, a na JIP odjíždí už se spuštěnýma hormonama laktace. Zároveň se spouští obdobný hormonální koktejl, jako při přirozeném porodu.
Hodně se mluví o bondingu při přirozeném porodu, někdo to nazývá "první přiložení", ale to není vystihující pojem, protože miminko se nepřikládá, ale samo přisává, až se ono cítí připraveno. I to bývá často v porodnicích problém, protože mnoho personálu si vyloží první kontakt matky s dítětem rychlým - tak tady je, a šup - zvážit, změřit, tak jak jsou zvyklí. A maminky po CS si mohly o tomto zážitku nechat jenom zdát, a čekaly na pomazlení se s miminkem až na JIP. Ale jsou u nás porodnice, které umožní tento bonding i po CS, jak jsem zmiňovala, tak určitě Havlíčkův Brod, tam dr. Weberová "bonduje" i miminka předčasně narozená, dovolí-li to jejich stav, a první vlašťovka přilétla i do Apolináře.
Je to jako se vším, když maminky nebudou o té možnosti vědět, nenapadne je si to s personálem dohodnout. Přitom pro personál to není skoro rozdíl, operatér se pohybuje v jiné části těla, než dítě leží, a dětská sestra si novorozence odnese převážit až když maminku odváží na JIP.