Pupečníková krev

Autor: kopretinka   9.11.2010 v 12:15

Dobrý den, necháte si někdo odebrat u porodu pupečníkovou krev? Hodně jsem o ní  četla a zdá se mi to jako úžasná věc. Už teď se její pomocí dá léčit mnoho nemocí a další se zkoumají. Má ale taky svoje omezení a já nevím, jak se mám rozhodnout, abych  třeba z nedostatku informací neudělala nějakou zbytečnou chybu. Budu vděčná za jakoukoliv informaci.

Autor: Mája   9.11.2010 v 12:27

Ahoj, já jsem pupečníkovou krev darovala. Bylo to jednoduché, nahlásila jsem to v porodnici, vyplnila nějaké papíry a pak když jsem jela rodit, tak jsem se jen připomenula, aby vše pro odběr připravili. Samotný odběr vůbec nebolí, po porodu dítěte a odstřižení pupečníku na pupečník nasadí odběrovou soupravu (takový vak, jako při odběru normální krve, akorát menší) a během cca 10 minut do něj krev nechají téct. Pak jsem porodila placentu a bylo to. Byla jsem ráda, že jsem mohla třeba někomu pomoct tím, že jsem darovala vzácné nediferencované buňky, které by jinak skončily v odpadu...

Autor: Mitti   9.11.2010 v 12:50

Ahoj, jsem taky spíš pro darování, v mojí porodnici to nešlo, ale kdybych rodila jinde, tak bych určitě darovala. O komerčním uskladnění jsem četla jen články tohoto typu http://www.rodina.cz/clanek3704.htm, ale je to starší článek, opravdu nevím, jestli se od té doby něco změnilo. 

Ještě si dovolím takovou spekulaci (opravdu neověřenou) - i pokud pupečníkovou krev daruješ, tak je taky uschovaná, a je jen velmi malá pravděpodobnost, že ji někdo bude potřebovat, takže v případě potřeby je ji možné využít taky, a zdarma. 

Autor: Mája   9.11.2010 v 13:07

To je možné, že zůstanou někde schované, u nás v nemocnici mají tkáňovou banku, ale spíš si myslím, že budou využity pro výzkum. Jinak sakozřejmě i já jsem hledala spoustu informací o tom, jak a kde a proč si nechat tyto buňky pro sebe (resp. pro své dítě), ale pan doktor z tkáňové banky mě ujistil, že výtěžnost buněk je tak malá, že pokud bych je chtěla použít pro léčbu třeba leukémie, muselo by jich být tak 1000x tolik. Takže jsem je radši darovala, nemluvě o tom, že rozhodně nechci přivolávat nějakou rakovinu.

Autor: Mitti   9.11.2010 v 13:29

Přečetla jsem teď ten článek na Rodině a ten doktor tam opravdu píše, že té krve je málo a že se dá pro transplantaci použít zase jen u malých dětí. A pak ještě někdo v diskuzi píše, že pokud se krve odebere ještě méně, tak se pak použije pro výzkum. Taky mě trochu překvapilo, že pokud chci nechat dotepat pupečník, což bych chtěla, tak už to nabrat nejde. Těžké rozhodování, docela. 

Autor: kopretinka   10.11.2010 v 08:57

Májo a ozvali se ti, jestli tu tvou krev uložili? Četla jsem nějaké diskuse, kde si maminky stěžovaly, že měly objednaný odběr a neodebrali je kvůli tomu, že byl víkend, že měly streptokoka nebo krátký pupečník.  Myslím, že k uložení finálně vyberou jen vzorky nejvyšší kvality. To by asi muselo být velké štěstí, aby se mezi nimi ocitl i ten můj.  Psali, že mají od svého založení uložených 4000 štěpů, no a ročně se u nás narodí kolem 120 000 dětí.

Taky docela nechápu, že odborníci z banky pupečníkové krve odrazují maminky, aby si nenechávaly uložit pupečníkovou krev pro svoje děti, ale zároveň některé fakultní nemocnice tyto placené odběry nabízejí - zjímalo by mě, čím odůvodňují jejich prospěšnost?

Autor: Mája   10.11.2010 v 10:33

Ahoj Kopretinko, já musela naopak podepsat papíry, že tu krev dobrovolně daruji a nebudu požadovat žádné informace (ohledně krve). Kdyby sis ji chtěla nechat pro sebe (resp. pro své dítě), tak nemocnice plní pouze roli "odběratele" (pouze krev odeberou) - musíš mít předem sepsanou smlouvu s firmou, která se zabývá uchováváním pupečníkové krve. Zaplatíš jim cca 40tisíc za uskladnění a pak kolem 5 tisíc za každý rok. Mně se to zdálo poněkud moc za ten trošek buněk...ale to je každého věc, kam chce peníze investovat. Já jsem se rozhodla, že je dám tkáňové bance a je mi v podstatě jedno, jestli je použijí k výzkumu nebo k léčbě, hlavně, že poslouží dobré věci.

Autor: kopretinka   11.11.2010 v 12:28

Aha, ale pokud by chtěli tu tvou krev uložit, musela bys ještě po půl roce na kontrolní odběr. Jestli Tě nepozvali, tak krev použili na výzkum, nebo tak jsem to aspoň pochopila.

Zajímala jsem se i o ten odběr pro sebe, a není to 40, ale jen 20 tisíc a 7 stovek ročně za uskladnění. No, což je sice dost, ale na druhou stranu, dívala jsem se na stránky dárců kostní dřeně, a píšou , kolik se momentálně hledá dárců pro nemocné pacienty.  Škoda, že nemůžu darovat kostní dřeň, působí to teď na mě fakt hrozně (asi hormony). Do takové situace bych se nechtěla dostat, tak si říkám, jestli není lepší ty peníze za to dát, a mít klid.

Četla jsem taky článek, který doporučovala Mitti (díky) a dívala jsem se na stránky Banky pupečníkové krve. Oni opravdu slibují, že pokud je u nich uložený ten váš štěp, tak vám ho v případě potřeby vydají, ale záruka tam není žádná - spíš se mi to zdá dost nepravděpodobné a nejisté. Připadá mi docela nezodpovědné odrazovat rodiče od vlastního uskladnění, myslím, že v případě potřeby to opravdu může ušetřit hodně času a nepříjemností. Vlastní krvetvorná tkáň se opravdu používá při léčbě nádorů, nahrazuje krvetvorbu, zničenou chemoterapií. Mám za to, že většina nádorů není genetických.

Autor: Mitti   11.11.2010 v 13:45

No, samozřejmě v zájmu Banky pupečníkové krve je, aby maminky pokud možno krev darovaly jim, to jistě, takže tahle motivace v těch prohlášeních být může. Na druhou stranu soukromé firmy nabízející uskladnění naopak podle mě zase nadsazují to, co vlastně nabízejí. Banka pupečníkové krve jasně říká, že krev buď zůstane v bance a v případě potřeby bude použita pro transplantaci 3. osoby nebo, pokud se krev z nějakého důvodu pro transplantaci předem nehodí, ji použijí pro výzkum. Zatímco u soukromých bank mi připadá, že bude uložena vždy, i když bude třeba předem jisté, že se pro transplantaci nehodí. Sliby budoucích vědeckých objevů mi nepřipadají úplně košer, protože to bychom si se stejným zdůvodněním mohli nechat schovávat kdeco, třeba krev, kostní dřeň nebo embrya, a mělo by to asi stejný smysl. Ale zase jen spekuluju, přiznám se.

Jinak máš pravdu, že si to musí rozhodnout rodiče sami a že by je nikdo neměl odrazovat až takto emotivně, jako to bylo na Rodině.

Kostní dřeň se nedaruje přímo, většina lidí je pouze zapsaných v registru dárců a jediné co musí podstoupit je odběr krve. Z krve se určují nějaké znaky, podle kterých se pozná shoda s potenciálním příjemcem, a až v případě takové shody pak člověk může konkrétnímu člověku darovat dřeň. Pravděpodobnost, že se taková dvojice najde je hrozně malá, stejně jako u darování pupečníkové krve. Ale pro ty příjemce to má velký význam. 

Autor: Mája   11.11.2010 v 13:55

Holky, já nevím, ta výtěžnost buněk je fakt hrozně malá, nevím, jestli to stojí za to... No jinak já jsem dárce krve a taky jsem zvažovala, že se nechám zařadit do registru dárců kostní dřeně, ale asi až si odbydu to druhé těhotenstvíWink Teď jsem se chtěla rozepsat, co se u dárců určuje (jsou to HLA antigeny) a jaký je jejich význam, ale nebojte, nebudu s tím otravovat - to je jen profesionální deformace. Učím imunologii a tohle je jedno z významných témat, která probírámeWink

1 2 ... 5
I I

Nový příspěvek

img

Povolené jsou soubory jpg, png.

Nově založená témata v diskuzi

Zobrazit celou diskuzi

Aktuality na webu

Zobrazit všechny aktuality

Těhotenská kalkulačka

V naší těhotenské kalkulačce si můžete spočítat týden těhotenství, trimestr, předpokládaný termín porodu, počet dní do termínu porodu a odhad váhy a délky miminka.